DOWNLOAD PROGRAM

Socijaldemokratska unija SDU okuplja članice i članove privržene osnovnim socijaldemokratskim principima i vrijednostima. Pored članstva, Socijaldemokratska unija okuplja i prijateljice i prijatelje stranke omogućavajući i onima koji ne žele da budu članovi političke stranke, a podržavaju program, ciljeve iIi ideje naše stranke, da budu politički aktivni i involvirani u stranačke aktivnosti i odluke.

Socijaldemokratska unija svoj program i djelovanje temelji na osnovnim principima socijaldemokratije: slobodi, jednakosti, pravdi i solidarnosti.

Socijaldemokratska unija je politička organizacija svih građana Kosova koji prihvataju njen politički program i pridržavaju se statutarnih odredbi.

NAČELA

Socijaldemokratska unija je socijaldemokratske orijentacije, predstavlja skup slobodnih, ravnopravnih i odgovornih članova koji djeluju u cilju ostvarivanja sljedećih programskih načela i ciljeva:
1. Sloboda, jednakost, socijalna pravda i solidarnost;
2. Zaštita prava radnika, socijalni dijalog i borba protiv siromaštva;
3. Produktivna radna mjesta;
4. Zaštita i unapređenje položaja porodice;
5. Zaštite garantovanih prava na svojinu, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje,
rad, penziju, porodična i druga prava;
6. Posebnu društvenu brigu o djeci i mladima, starim osobama i ženama;
7. Poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom;
8. Poštovanje čovjeka, njegovog dostojanstva, prava i sloboda nezavisno od njegove vjerske, rasne i nacionalne pripadnosti, pola, političkog uvjerenja, socijalnog stanja i seksualnog opredjeljenja;
9. Afirmacija tolerancije, antifašizam i borba protiv destrukcije svake vrste;
10. Afirmacija prava i sloboda zapostavljenih i obespravljenih pojedinaca, društvenih grupa i slojeva;
11. Zaštite prava nacionalnih manjina;
12. Afirmacija ravnopravnosti polova;
13. Povećanje kvaliteta života;
14. Svim sredstvima protiv kriminala i korupcije;
15. Evropske integracije;
16. Efikasna i jeftina državna uprava;
17. Održiv i dinamičan privredni razvoj, jaka ekonomija i razvijena infrastruktura;
18. Skladan i ubrzan društveni razvoj, uz korišćenje svih prednosti koje imamo;
19. Značajnije mjesto u društvu za nauku, obrazovanje, kulturu i sport;
20. Razvoj malih i srednjih preduzeća i obnova sela;
21. Teritorijalni integritet i ustavni patriotizam;
22. Ostvarivanje i očuvanje demokratskog, političkog i pravnog poretka u državi, vladavine prava i socijalne pravde;
23. Razvoj pluralističkog, pravednog i solidarnog društva, evropski standardi življenja za sve društvene slojeve;
24. Uravnoteženje regionalnog razvoja, decentralizacija i unapređivanje lokalne samouprave;
25. Odgovoran pristup životnoj sredini i prirodi.

SLOBODA

Zalažemo se za uspostavljanje i razvoj institucija i društvenih mjera koje će obezbjeđivati slobodu svih članova društva. Poštovanje principa slobode podrazumijeva slobodnu participaciju svih u društvenom i političkom životu i demokratskom donašenju odluka. Preduslov slobode je sloboda na samoopredjeljenje, poštovanje i zaštita ljudskih i manjinskih prava i građanskih i ljudskih sloboda. Pravo drugih na slobodu je jedino ograničenje slobode, ideal slobode isključuje svaku vrstu autoritarnog ponašanja. Svaki čovjek ima pravo na ispoljavanje svoje individualnosti.

JEDNAKOST

Jednakost mora biti ostvarena pred zakonom, a raspodjela dobra mora biti jednaka u svojoj pravičnosti. Svi članovi društva moraju imati jednake i pravedne šanse i mogućnosti bez obzira na njihov pol, etničko iIi socijano porijeklo, imovinsko stanje, fizičke i mentalne predispozicije, pogled na svijet, religijsko opredjeljenje ili individualne predstave o životu. Jednakost podrazumijeva pravo na rad i obrazovanje, jednaka politička prava i slobode.

PRAVIČNOST

Socijaldemokratska unija se zalaže za pravičnost kao jednu od fundamentalnih normi života u ljudskoj zajednici. Pravična raspodijela prava i obaveza u društvu je preduslov za usaglašavanje različitih interesa pojedinca. Želimo društvo u kome će svi imati iste šanse za pristup društvenim resursima, obrazovanju, zdrastvenoj zaštiti i radnim mjestima.

SOLIDARNOST

Nema pravednog društva bez solidarnosti njegovih članova. Solidarnost za koju se zalažemo znači odgovornost pojedinca za druge i spremnost za zajedničko djelovanje sa drugima. Solidarnost u korist zajednice podrazumijeva zalaganje za druge i za aktivno učešće svih u društvenim poslovima. Solidarnost među generacijama podrazumijeva poštovanje starijih i davanje šansi mladima.

LJUDSKA PRAVA I SLOBODE – MANJINSKA PRAVA

Kao Socijaldemokratska unija zalažemo se za donošenje i kvalitetnu implementaciju zakona u čijem se središtu nalazi čovjek kao slobodna ličnost, bez obzira na vjeru, naciju, rasu, pol, jezik, spol i njegov društveno-politički položaj i političko uvjerenje.

Ljudska prava po obimu i sadržaju shvatamo onako kako su izložena i definisana u odgovarajućim dokumentima OUN, SE i EU: Univerzalnoj deklaraciji o pravima čovjeka, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima, Okvirnoj konvenciji o pravima manjina, Međunarodnom paktu o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Pariškoj povelji i dr.

Kosovo treba da se transformiše u društvo istinske jednakosti u pravima i obavezama, društvo osjetljivo na potrebe drugih i drugačijih i društvo solidarnosti. Nužno je da se u ovoj fazi razvoja kosovskog društva dosljedno primjenjuje antidiskriminatorno zakonodavstvo i korpus posebnih manjinskih prava zagarantovanim Ustavom i zakonima.

Takođe, vjerujemo da je potrebno da se široko i bez zadrške primjene mjere afirmativne akcije kako bi se obezbijedilo poštovanje ljudskih prava i sloboda i posebno segmenta manjinskih prava. To je nepohodan uslov da se manjine integrišu u društvo, a sačuvaju svoj nacionalni i ukupni identitet, te da se kao društvo preporučimo za evro-atlanske integracije.

Zalažemo se za istinsko multinacionalno, multikulturalno i viševjersko društvo. Uvjereni smo da je to jedina forma odnosa koja garantuje održivost i razvitak Kosova kao demokratske i prosperitetne zajednice građana i naroda koji je čine.

Radićemo na ustanovljavanju novih kanala usaglašavanja politika i mjera koji će obezbijediti jednakopravnost i zaštitu interesa manjina, posebno u oblastima važnim za njih. Odlučno ćemo se suprostavljati svakom obliku ograničavanja sloboda i prava i majorizaciji u procesu odlučivanja.

RODNA RAVNOPRAVNOST

Socijaldemokratska unija je stranka organizovana na načelu rodne ravnopravnosti. Zalažemo se za ohrabrivanje žena za učestvovanje u javnom i političkom životu i poštovanju ženskog principa u praktičnim vidovima politike.

U tom smislu Socijaldemokratska unija će nastojati da kroz okupljanje žena u cilju njihove edukacije, podsticanje njihovog profesionalnog razvoja, te njihovog organizovanja i aktivnijeg učestvaovanja žena u javnom i političkom životu omogući uključivanje načela rodne ravnopravnosti u kosovsko društvo.

KULTURA I MEDIJI

Razvoj kulture dijaloga je u vrhu prioriteta Socijaldemokratske unije, jer predstavlja preduslov za demokratski razvoj našeg društva.

Da bi se omogućio razvoj kulture na Kosovu neophodna je preraspodjela budžetskih sredstava u korist programskog finansiranja.

Nema razvoja demokratskog društva bez slobode i pluralizma medija. Bez slobodnih medija nema ni slobodnog društva. Socijaldemokratska unija se protivi svakoj vrsti cenzure i kreiranja atmosfere u kojoj bi mediji sprovodili autocenzuru. Država u kojoj su mediji neslobodni, a javna riječ kontrolisana od strane države ili interesnih grupa, ugrožavajući funkciju medija kao kontrolnog mehanizma dugoročno ugrožava svoj demokratski opstanak i slobodu svih svojih građana.

Socijaldemokratska unija se zalaže za autonomiju javnih medijskih servisa. Javni servisi moraju biti slobodni da bez uticaja obavljaju svoju informativnu, obrazovnu i zabavnu funkciju.

Sloboda medija znači borbu za slobodu medijskih radnika koja isključuje svaku vrstu nasilja nad njima. Nasilje nad medijskim radnicima je nasilje nad javnim govorom koje direktno vodi društvenom i političkom nazadovanju.

SOCIJALNA DRŽAVA

Izmjene u privrednoj strukturi i odnosima svojine ne smiju ugroziti stečena prava, niti pozitivne funkcije socijalne države, koje treba i dalje zadržati i unaprijediti. Kosovo je i Ustavom definisana kao država socijalne pravde i ima obavezu da vodi brigu o zajedničkim socijalnim problemima i potrebama ljudi. To se posebno odnosi na minimum zdravstvene zaštite, egzistencijalni minimum za nezaposlene, stare i bolesne, besplatno osnovno i srednje obrazovanje, mjere za zaštitu majke i djeteta.

Posebnu brigu treba posvetiti licima i osobama sa invaliditetom. U društvu kakvo je naše, socijalna solidarnost i distributivna uloga države su preduslovi za ostvarivanje principa demokratije i elementarne jednakosti građana.

Kosovo je i dalje društvo velikih socijalnih nejednakosti, društvo sa gotovo trećinom stanovništva koje živi u siromaštvu i velikim brojem socijalno ranjivih grupa.

SOCIJALNA POLITIKA

Činjenica o velikom stepenu siromaštva na Kosovu je vrlo zabrinjavajuća kao i dubina i dodatni rizici od siromaštva.

Zalažemo se boljem tretiranju socijalnih kategorija i izradi socijalnih karti koje će precizno mapirati socijalno ugrožene grupe i pojedince i kakva vrsta pomoći im je potrebna. Drugi korak je izmjena regulative u pravcu obuhvatanja svih izvora Prihoda prilikom izračunavanja da li je neka osoba socijalno ugrožena ili ne. Sljedeća mjera je formiranje timova u zdrastvu i socijalnoj zaštiti kako bi se ove usluge učinile dostupne svim građanima. Značajan dio socijalne politike je i politika podsticanja povećanja nataliteta. Podrška drugom i trećem djetetu, bolja zaštita trudnica i porodilja u okviru radnog prava i veći stepen decentralizacije populacione politike.

Zalažemo se, takođe, za reforme u sferi penzionog osiguranja koji bi u uslovima održivog finansiranja obezbijeđivao smanjenje siromaštva starijih lica i održavanje životnog standarda nakon penzionisanja.

DEMOKRATSKA VLAST

Socijaldemokratska unija se zalaže za demokratski izabranu vlast, parlamentarnu demokratiju i dosljednu podjelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, sa međusobnom ravnotežom i kontrolom. Vlast mora da se vrši u ime i u interesu građana. Predstavnička vlast mora da unaprijedi komunikaciju sa javnošću i da dosljednije izražava njihovu volju i potrebe.

Zalažemo se za dosljedno sprovođenje ustavnog jamstva o autentičnom predstavljanju manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u državnom parlamentu i skupštinama lokalnih samouprava.

Kompetentna, racionalna i efikasna javna uprava je od izuzetne važnosti za građane i naše evropske obaveze. Nužno je obezbijediti srazmerno učešće pripadnika svih naroda i manjina koji žive Kosovu u organima i službama javne vlasti i tako omogućiti njihov djelotvorni uticaj na proces odlučivanja. Organi uprave moraju biti u službi građana, spremni da zadovolje njihove aktuelne potrebe i anticipiraju buduće. Nužna pretpostavka je decentralizacija ovlašćenja i njihovo prenošenje na organe lokalne samouprave.

SLOBODA VJERA

Socijaldemokratska unija se zalaže za iznalaženje najprikladnijih formi međukonfesionalnog dijaloga i saradnje, uz uvažavanje svih vjerskih razlika, u cilju zajedničkog cilja, razumijevanja i tolerancije, za dobrobit svih ljudi.
Polazeći od slobode vjere kao osnovnog ljudskog prava i uvjereni u snažan moralni potencijal vjerskih učenja, zalažemo se za:
– Punu slobodu djelovanja svih religija;
– Punu autonomiju njihovih vjerskih zajednica i striktno poštovanje te autonomije;
– Vraćanje oduzete imovine vjerskim zajednicama i njihovim institucijama (vakufima, zadužbinama);
– Slobodnu izgradnju vjerskih objekata u skladu sa zahtjevima i potrebama vjernika i njihovih zajednica;
– Uključivanje vjerskih odgojno-obrazovnih institucija u zvanični obrazovni proces i zvanično priznavanje stečenih kvalifikacija.

ADMINISTRATIVNO-TERITORIJALNA ORGANIZACIJA DRŽAVE I DECENTRALIZACIJA VLASTI

Zalažemo se da se odluke o pitanjima važnim za lokalnu zajednicu donose na nivou što bližem građanima. Podržavamo osnivanje novih opština u sredinama gdje postoji interes i elementarni uslovi za njihovo funkcionisanje na osnovu sopstvene odgovornosti i u interesu lokalnog stanovništva.

Zalažemo se da se poštuje zakon o teritorijalnoj organizaciji Kosova po kojem naša zajednica ispunjava sve preduslove za formiranje novih opština.

Kosovo i nakon poodmaklog procesa reforme javne uprave ima dominantno centralizovanu upravu što je čini neefikasnom, neekonomičnom i prilično otuđenom od građana. Ne slažemo se sa onima koji misle da je rano za primjenu evropskih standarda u organizaciji lokalne samouprave na Kosovu i kako bi decentralizacija vlasti oslabila koheziju države. Smatramo da bi to samo povećalo kvalitet upravljanja i povećalo odgovornost lokalnih zajednica.

MIRNO RJEŠAVANJE PROBLEMA

Socijaldemokratska unija će se zalagati za uspostavljanje trajnog mira i saradnje između novonastalih država na prostoru bivše SFRJ, kao i pravedno rješavanje statusa svih naroda i građana koji u tim državama žive.

Socijaldemokratska unija će se zalagati za povratak raseljenih lica na svoja imanja, pravično obeštećenje za izgubljenu imovinu i krivično-pravnu odgovornost inspiratora, nalogodavaca i izvršioca zločina koji su izvršeni u regionu i na Kosovu. Socijaldemokratska unija će se zalagati za proces pomirenja među građanima i narodima i proces lustracije lica koja su inspirisala ili izvršavala nedjela u periodu rata i masovnog kršenja ljudskih prava i sloboda.

PROSVETA I ŠKOLSTVO

Socijaldemokratska unija će inicirati i podržavati sve mjere koje idu u pravcu reforme procesa obrazovanja na svim nivoima. Ovo se naročito odnosi na osnovno i srednje obrazovanje, koja moraju biti obavezna i besplatna i, u najvećoj mjeri, sveobuhvatna. Pri tome, Socijaldemokratska unija se zalaže za reviziju školskih programa, kako bi se iz njih uklonile političke dogme i predrasude nastale u periodu političkog i duhovnog jednoumlja i nacionalne i vjerske netrpeljivosti, kao i sadržaja u nastavnim planovima i programima koji, na bilo koji način, vrijeđaju bilo čija nacionalna i vjerska osjećanja i ubjeđenja.

Manjinskim narodima i drugim manjinskim nacionalnim zajednicama treba osigurati obrazovne programe koji poštuju njihove nacionalne vrijednosti u skladu sa najvišim standardima o ljudskim i manjinskim pravima.

Socijaldemokratska unija insistira da se obezbijedi školovanje učenika na njihovom maternjem jeziku i pismu i da nastavni programi obuhvate, pored ostaloga i historiju i kulturu naroda kojem oni pripadaju.

PORODICA I ZAŠTITA ŽENE

Socijaldemokratska unija poseban značaj pridaje očuvanju porodice kao jezgra moralnih i etičkih vrijednosti i najznačajnijeg faktora u odgoju čovjeka. Držimo da je jaka i stabilna porodica temelj jake i stabilne zajednice. Razvoj i očuvanje porodice koja će predstavljati podsticajni ambijent za pravilan psiho-fizički razvoj djece, afirmaciju roditeljstva i međugeneracijske solidarnosti, a istovremeno će biti važan element socio-demografskog razvoja Kosova, naša je vizija porodice.

Zalažemo se da država materijalno pomaže porodice koje podižu djecu i, posebno, mlade bračne parove u pogledu rješavanja stambenih pitanja.
Uloga žene u formiranju zdrave porodice je nezamjenljiva. Žena koja rađa i uspješno podiže i odgaja podmladak, vrši važnu društvenu funkciju.

Zalažemo se za posebnu zaštitu žena, majki koje su odgojile više od troje djece (zdrastvena zaštita, dječji dodaci iz javnih fondova, priznanje radnog staža za žene sa više djece i sl.).

BRIGA O LICIMA SA POSEBNIM POTREBAMA

Socijaldemokratska unija će se zalagati da se država, više nego do sada, brine o osobama sa sa invaliditetom i licima sa posebnim potrebama. Potrebno je da se, kroz donošenje adekvatne zakonske regulative i njenu punu implementaciju, stvore preduslovi da se ova populacija aktivnije uključuje u društvo.

Takođe, neophodna je veća edukacija i upoznavanje društva sa njihovim problemima, kao i jačanje svijesti o tome da je ovim licima potrebna kontinuirana društvena briga i pažnja, koja treba da se ogleda u većim mogućnostima njihovog školovanja, liječenja, zapošljavanja i informisanja.

DJECA I OMLADINA

Socijaldemokratska unija smatra da posebnu pažnju treba posvetiti djeci i omladini. Posebno ćemo se zalagati za obezbjeđivanje uslova za zdrav odgoj školske djece i omladine, te državno stipendiranje nadarenih učenika i studenata. Smatramo da je veoma važno uključivanje u sportska društva i udruženja, koja moraju biti subvencionisana iz državnih i opštinskih fondova.

Zalagaćemo se i da se nadarenim mladim ljudima koji to žele, kroz državno stipendiranje, omogući školovanje na prestižnim obrazovnim ustanovama u inostranstvu, a da stečena znanja koriste na Kosovu i da ovdje dobijaju zaposlenje, te da se zaustavi njihovo dosadašnje iseljavanje.

KULTURA I SPORT

Socijaldemokratska unija se zalaže za afirmaciju istinskih kulturnih vrijednosti kao bitnog društvenog sadržaja i značajniju potporu države kulturnim institucijama i stvaraocima.

Zalagačemo se na unaprijeđivanju sportskih klubova i udruženja koja okupljaju mlade. Radičemo na tome da se više finansijskih sredstava izdvajaju za razvoj sporta, kao i za realizaciju projekta kroz koji se, iz evropskih fondova, finansiraju za održavanje i rad amaterskih sportskih klubova, a posebno u oblasti masovnog sporta i klubova koji okupljaju osobe sa invaliditetom.

BORBA PROTIV SOCIJALNIH DEVIJACIJA

Socijaldemokratska unija se zalaže za eliminisanje ili, barem, efikasno ograničavanje socijalnih devijacija, prije svega tzv. bolesti zavisnosti (alkoholizam, nikotizam, narkomanija i sl.) gdje pored odgojne aktivnosti treba primjenjivati i različite mjere ograničavanja (porezi, zabrana reklamiranja i dr.) na osnovu iskustava kod nas i u svijetu. Zalažemo se protiv protiv dominacije kiča, šunda i pornografije.

SARADNJA SA DIJASPOROM I ISELJENICIMA

Više od polovine građana Kosova živi i radi u inostranstvu i čine najbrojniji segment dijaspore i iseljenika koji je stalno vezan za svoj zavičaj. Socijaldemokratska unija se zalaže za organizovanu saradnju države sa dijasporom i iseljenicima, jačanje međusobne pomoći i podrške, čime se jača patriotizam prema domovini i odgovornost države prema svojim državljanima.

Zalagaćemo se da država više brine o statusu i potrebama naše dijaspore kroz efikasnu mrežu diplomatsko-konzularnih predstavništava, da se stvore uslovi za njihovu ponovnu integraciju u naše društvo i da se kreiraju podsticajniji uslovi za investiranje njihovog novca u zavičaj.

Naša dijaspora je moćni ekonomski, kadrovski i lobistički segment našeg društva i kao takva može i treba da pomogne našoj zajednici u njenom opstanku, razvoju i napretku.

Socijaldemokratska unija će neposredno raditi na unapređenju saradnje sa našim sunarodnicima i njihovim udruženjima u iseljeništvu i dijaspori, a naročito u oblastima važnim za očuvanje njihovog nacionalnog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta i prava.

SLOBODA MEDIJA I JAVNI SERVIS

Socijaldemokratska unija se zalaže za slobodu medija i za objektivno, istinito i pravovremeno informisanje javnosti, te poštovanje profesionalizma u medijskom izvještavanju i etičkog kodeksa novinarske profesije.

U okviru programa državnog i lokalnih radio-televizijskih javnih servisa tražimo ravnopravnu zastupljenost sadržaja iz kulture, tradicije i prošlosti svih nacionalnih zajednica. Zalagaćemo se za veću zastupljenost stručnog i kompetentnog novinarskog i uređivačkog kadra u javnim državnim i lokalnim rtv servisima.

EKOLOGIJA

Podržavamo razvoj ekološke kulture i unaprijeđenje svijesti o potrebi veće primene ekoloških mjera i aktivnosti za zaštitu čovjekove okoline i očuvanja zdrave životne sredine. Članovi Socijalemokratske unije će u svojoj sredini biti aktivni članovi ekološkog pokreta i podržati njegove akcije i nastojanja u cilju očuvanja i zaštite flore i faune, vode, zdrave hrane,vazduha i sl.

SARADNJA SA DRUGIM STRANKAMA

Ciljeve utvrđene ovim programom, Socijaldemokratska unija će ostvarivati sama kao i u saradnji sa drugim strankama, udruženjima, nevladinim organizacijama koje imaju socijaldemokratsko ubjeđenje.

NAČIN DJELOVANJA

Socijaldemokratska unija će se za ostvarivanje Programa služiti isključivo socijal-demokratskim sredstvima. U fokusu političkog rada i djelovanja stranke će biti javno zastupanje interesa i potreba Bošnjaka i svih važnih interesa celokupnog društva.