DOWNLOAD STATUT

I DIO UVODNE ODREDBE

Predmet Statuta

Član 1.

Ovim statutom Socijaldemokratska unija (u daljem tekstu: Stranka) uređuje i utvrđuje: svoj naziv, znak, sjedište, ciljeve, način informisanja javnosti, načela djelovanja, prava i obaveze članova, oblike organizovanja, organe upravljanja, načine njihovog izbora i opoziva, imenovanja i smijenjivanja, trajanje mandata, sredstva za rad, prestanak rada, kao i druga pitanja od značaja za članstvo i rad Stranke.

Osnovna načela organizovanja i djelovanja

Član 2.

Socijaldemokratska unija je socijaldemokratske orijentacije, stranka lijevog centra i predstavlja skup slobodnih, ravnopravnih i odgovornih članova koji djeluju u cilju ostvarivanja sljedećih programskih načela i ciljeva:

1. Sloboda, jednakost, socijalna pravda i solidarnost;
2. Zaštita prava radnika, socijalni dijalog i borba protiv siromaštva;
3. Produktivna radna mjesta;
4. Zaštita i unapređenje položaja porodice;
5. Zaštite garantovanih prava na svojinu, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje, rad, penziju, porodična i druga prava;
6. Posebnu društvenu brigu o djeci i mladima, starim osobama i ženama;
7. Poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom;
8. Poštovanje čovjeka, njegovog dostojanstva, prava i sloboda nezavisno od njegove vjerske, rasne i nacionalne pripadnosti, pola, političkog uvjerenja, socijalnog stanja i seksualnog opredjeljenja;
9. Afirmacija tolerancije, antifašizam i borba protiv destrukcije svake vrste;
10. Afirmacija prava i sloboda zapostavljenih i obespravljenih pojedinaca, društvenih grupa i slojeva;
11. Zaštite prava nacionalnih manjina;
12. Afirmacija ravnopravnosti polova;
13. Povećanje kvaliteta života;
14. Svim sredstvima protiv kriminala i korupcije;
15. Evropske integracije;
16. Efikasna i jeftina državna uprava;
17. Održiv i dinamičan privredni razvoj, jaka ekonomija i razvijena infrastruktura;
18. Skladan i ubrzan društveni razvoj, uz korišćenje svih prednosti koje imamo;
19. Značajnije mjesto u društvu za nauku, obrazovanje, kulturu i sport;
20. Razvoj malih i srednjih preduzeća i obnova sela;
21. Teritorijalni integritet i ustavni patriotizam;
22. Ostvarivanje i očuvanje demokratskog, političkog i pravnog poretka u državi, vladavine prava i socijalne pravde;
23. Razvoj pluralističkog, pravednog i solidarnog društva, evropski standardi življenja za sve društvene slojeve;
24. Uravnoteženje regionalnog razvoja i decentralizacija;
25. Odgovoran pristup životnoj sredini i prirodi.

Ostvarenje programskih ciljeva

Član 3.

U ostvarivanju programskih načela i ciljeva Stranka se koristi demokratskim i nenasilnim parlamentarnim i vanparlamentarnim sredstvima, ne prihvatajući nedemokratske, totalitarne ili druge nasilne metode.

Oblici i metode djelovanja Stranke su:

1. Realizacija konkretnih programa;
2. Pokretanje građanskih inicijativa;
3. Učešće na izborima i vođenje predizborne kampanje;
4. Vršenje vlasti i aktivnost u skupštinama na svim nivoima;
5. Aktivnosti u državnim organima i organima lokalne samouprave;
6. Učešće u drugim oblicima neposrednog izjašnjavanja građana;
7. Saradnja sa sindikatima;
8. Saradnja sa udruženjima građana i nevladinim organizacijama;
9. Saradnja sa strankama slične orijentacije iz inostranstva, a posebno iz okruženja;
10. Humanitarne i druge dobrotvorne akcije i afirmacija društvene solidarnosti;
11. Naučna obrada društvenih problema i predlaganje rješenja.
12. Mogući oblici djelovanja Socijaldemokratske unije su trajne ili povremene političke koalicije.

Naziv i sjedište političke organizacije

Član 4.

Pun naziv stranke je Socijaldemokratska unija, a skraćeni naziv SDU. Uz puni naziv u političkom djelovanju i pravnom prometu koristi se i skraćeni naziv. Socijaldemokratska unija je pravno lice upisano u registar političkih stranaka koji se vodi u nadležnom organu. Socijaldemokratsku uniju predstavlja i zastupa predsjednik Stranke. Predsjednik može ovlastiti druga lica da zastupaju i predstavljaju Stranku u skladu sa ovim statutom. Sjedište Stranke nalazi se u Prizrenu.

Simboli SDU

Član 5.

SDU ima svoj znak, zastavu, Dan Stranke. Znak simbolizuju stilizovana slova SDU crvene boje, koja su ispisana latiničnim pismom i punim nazivom Socijaldemokratska unija.

Javnost rada i djelovanje organa i članstva Stranke ostvaruje se na javnim skupovima, tribinama, učestvovanjem na okruglim stolovima, putem zvaničnih prezentacija Stranke i na druge načine, uspostavljajući odnose i djelujući i na javno mnjenje građana, birača, simpatizera i članova Socijaldemokratske unije. Organi SDU-a mogu raspravljati i odlučivati o unutarstranačkim pitanjima bez prisustva javnosti.

Pečat

Član 6.

SDU ima pečat. Pečat je okruglog oblika, u sredini se nalazi tekst „SDU“, a po obodu tekst „Socijaldemokratska unija“.

II DIO PRIPADNOST SDU-u

Članstvo

Član 7.

Član SDU-a može biti svaki punoljetni građanin koji prihvata programska opredjeljenja i Statut SDU-a i djeluje na njihovim ostvarenjima. Članstvo u SDU-u je dobrovoljno i stiče se potpisivanjem pristupnice. Svakom članu izdaje se članska karta. Evidenciju članova SDU-a vode organi Stranke. Centralnu evidenciju članova vodi imenovani odbor SDU-a, od strane Predsjednika stranke. Isti odbor zasjeda i donosi odluku o prihvatanju ili ne prihvatanju nečijeg članstva u Stranci. Na odluku o odbijanju primanja u članstvo kandidat se može žaliti Predsjedništvu Stranke, koje o tome donosi konačnu odluku.

Prava člana Stranke

Član 8.

Član Stranke ima pravo da:

1. Slobodno izražava svoje mišljenje u okviru Stranke;
2. Daje prijedloge i pokreće inicijative u skladu sa Programom i Statutom Stranke i učestvuje u stvaranju i ostvarivanju politike Stranke i njenim aktivnostima;
3. Bude informisan o svim pitanjima rada SDU-a;
4. Bira i može biti biran u organe Stranke;
5. Zahtjeva tumačenje Statuta od Statutarne komisije Stranke preko ovlašćenog organa Stranke;
6. Dobije pomoć Stranke, u skladu sa njenim mogućnostima;
7. Dobije pravnu zaštitu Stranke, ako je ugrožen zbog obavljanja stranačkih aktivnosti;
8. Ostvaruje i druga prava predviđena Statutom i opštim aktima Stranke.

Dužnosti člana Stranke

Član 9.

Član Stranke ima sljedeće dužnosti:

1. Poštuje programska načela i Statut Stranke;
2. Uvažava i ostvaruje odluke većine i viših organa Stranke;
3. Aktivno učestvuje u predizbornoj kampanji i zalaže se za uspjeh Stranke na izborima;
4. U javnoj političkoj aktivnosti na prigodan način izražava svoju političku pripadnost, zastupa programska načela, političke stavove i odluke Stranke;
5. Radi na očuvanju ugleda Stranke i unapređuje isti;
6. Pridobija nove članove i simpatizere;
7. Plaća članarinu;
8. Ispunjava i ostale obaveze u skladu sa Statutom ili opštim aktima Stranke.

Prava manjine

Član 10.

Članovi Stranke koji se ne slažu sa odlukom većine imaju pravo da svoje mišljenje i dalje zastupaju i brane u okviru organa Stranke. Član Stranke ne može biti pozvan na odgovornost zbog iznetog mišljenja ili glasanja u okviru organa Stranke.

Počasni član

Član 11.

Socijaldemokratska unija ima počasne članove iz redova istaknutih pobornika demokratije i slobode stvaralaštva. Počasnog člana proglašava Predsjedništvo, uz njegov pristanak.

Simpatizer

Član 12.

Simpatizer SDU-a je građanin koji podržava politiku Stranke. Simpatizeri imaju pravo učešća na javnim manifestacijama Stranke, kao i uključivanje u programe i akcije.

Priznanja i nagrade

Član 13.

Za svoj rad članovi mogu dobiti priznanja i nagrade SDU-a. Vrstu i oblik priznanja i nagrada utvrđuje Predsjedništvo Stranke. Priznanja se mogu dodijeljivati i simpatizerima i pomagačima Stranke.

Nespojivost članstva

Član 14.

Članstvo u SDU-u nespojivo je sa članstvom u drugoj političkoj stranci i sa članstvima u drugim organizacijama, udruženjima i pokretima čije je djelovanje nespojivo sa principima SDU-a.

Odgovornost članova

Član 15.

Za postupke kojima nanese štetu ugledu i interesima Stranke član odgovara politički i disciplinski.

Prestanak članstva

Član 16.

Članstvo u SDU-u prestaje istupanjem ili isključenjem. Iz SDU-a se istupa davanjem pisane ili usmene izjave, ili vraćanjem članske karte.

Isključenje člana izriče se za djelovanje, kandidaturu ili davanje potpisa za drugu političku organizaciju ili nezavisnog kandidata bez saglasnosti nadležnog organa SDU-a.
Isključenje se izriče za djelovanje suprotno Programu ili Statutu SDU-a, za nepoštovanje obaveza odbornika, odnosno poslanika, predviđenih Statutom SDU-a, za ponašanje i djelo koje nanosi štetu ili narušava odnose u SDU-u. Isključeni član ne može ponovo pristupiti u članstvo SDU-a prije isteka roka od godinu dana.

Član 17.

Odluku o isključenju člana SDU-a donose nadležni partiski organ – disciplinska komisija. Izuzetno, ako se na taj način sprečava nenadoknadiva politička šteta, odluku o isključenju može donijeti i Predsjedništvo Stranke, po hitnom postupku.

Disciplinska komisija odlučuje u prvom stepenu o odgovornosti člana stranke za postupke kojima se nanese šteta ugledu i interesima Stranke. Odgovornost može biti politička i disciplinska. Disciplinska komisija utvrđuje odgovornost članova Stranke po Pravilniku o političkoj i disciplinskoj odgovornosti kojeg donosi Glavni odbor. Odluka o utvrđenoj odgovornosti dostavlja se članu u pismenoj formi sa obrazloženjem. Na odluku ove Komisije član se može žaliti Statutarnoj komisiji u roku od 8 dana.

III DIO ODNOSI U SDU-u

Član 18.

Rad i odnosi u SDU-u zasnivaju se na punoj slobodi inicijativa i angažovanja njenih članova prema njihovim ličnim uvjerenjima, potrebama i interesima, kao i na dogovoru o stavovima Stranke, utvrđenim demokratskom voljom većine, uz obavezu poštovanja odluka donetih na taj način.

Stranka funkcioniše i ostvaruje svoje ciljeve uz pomoć svojih podružnica. Podružnice će imati svoje predstavnike koji će biti aktivirani u organima vlasti.
Podružnice se organizuju na mesnom i opštinskom nivou. Prva, mesna podružnica ima sljedeće članove: Predsjednika, podpredsjednika i tri člana.
Opštinska podružnica ima predsjednika, potpredsjednika, sekretara i tri člana koji se biraju od strane članova podružnice. Njom rukovodi Kongres.

Donošenje odluka

Član 19.

Organi SDU-a donose odluke na sjednicama kojima prisustvuje većina članova, a za prijedlog odluke se izjasni većina prisutnih. Organi SDU-a odluke donose javnim glasanjem. Organ SDU-a može odlučiti da se odluka donosi i tajnim glasanjem. Unutarstranački odnosi u ovoj oblasti regulisani su ovim statutom i poslovnicima o radu Kongresa, Glavnog odbora, Predsjedništva, kao i pravilnicima o radu.

Izbori u SDU-u

Član 20.

Mandat svih organa i funkcionera u SDU-u traje četiri godine. Ako se na listi za izbor nalazi više kandidata od broja koji se bira, izabran je kandidat koji je dobio više glasova, uz uslov da je dobio i većinu glasova prisutnih članova organa koji vrši izbor. Ako se na listi nalazi broj kandidata koji je jednak broju koji se bira, izabran je kandidat koji je dobio većinu glasova članova organa koji vrši izbor. Kolektivni organ SDU-a ima najmanje trećinu žena, osim u izuzetnim slučajevima kada to nije moguće. Članu organa prestaje mandat i prije isteka roka za koji je biran prestankom članstva u SDU-u podnošenjem ostavke ili odlukom organa koji ga je izabrao.

IV DIO ORGANI SDU-a

Član 21.

Organi SDU-a su:
1. Kongres;
2. Predsjednik;
3. Glavni odbor;
4. Predsjedništvo;
5. Potpredsjednici;
6. Generalni sekretar;
7. Finansijski direktor stranke;
8. Statutarna komisija;
9. Izborni štab;
10. Forum mladih;
11. Forum žena;
12. Disciplinska komisija.

KONGRES

Član 22.

Kongres je najviši organ SDU-a. Kongres se saziva po potrebi, a najmanje jedanput u četiri godine. Odluku o sazivanju Kongresa mogu donijeti predsjednik SDU-a ili Glavni odbor.
Kongres sačinjavaju članovi izabrani po podružnicama Stranke i članovi Glavnog odbora.
Sastav, kriterijume, broj i način izbora članova Kongresa utvrđuje Odbor za pripremu Kongresa, koji na prijdlog predsjednika bira Glavni odbor.

Nadležnost Kongresa

Član 23.

Kongres:

1. Donosi Program i Statut SDU-a, kao i izmjene i dopune istih;
2. Ocjenjuje rad organa koje bira, utvrđuje politiku SDU-a i odlučuje o drugim pitanjima u skladu sa Poslovnikom;
3. Bira predsjednika, Glavni odbor i Statutarnu komisiju i Finansijskog direktora;
4. Razmatra i usvaja izvještaje o radu predsjednika, Glavnog odbora i Statutarne komisije;
5. Donosi rezolucije, deklaracije i ostala dokumenta Kongresa;
6. Donosi Poslovnik o svom radu.
Kongres odlučuje javnim glasanjem. Kongres može odlučiti i da se izjašnjavanje obavi tajnim glasanjem.

PREDSJEDNIK

Član 24.

Predsjednik SDU-a:

1. Predstavlja i zastupa SDU;
2. Obezbjeđuje jedinstveno funkcionisanje Stranke i zastupa njene interese u odnosima sa drugim političkim organizacijama i državnim organima u zemlji i inostranstvu;
3. Predsjedava Kongresom, Glavnim odborom i Predsjedništvom Stranke, što je isključiva nadležnost predsjednika, ili lica koje on odredi ili pismeno ovlasti;
4. Predlaže Glavnom odboru potpredsjednike i generalnog sekretara;
5. Predlaže Predsjedništvu predsjednike odbora i njihov sastav, kao i internacionalnog sekretara;
6. Imenuje članove Predsjedništva do punog broja članova;
7. Imenuje portparola, finansijskog direktora Stranke i savjetnike predsjednika;
8. Delegira zaduženja potpredsjednicima;
9. Predlaže kandidate za poslanike;
10. Predlaže Glavnom odboru Izborni program;
11. Može sazvati sjednicu svakog organa i tijela u Stranci;
12. Vrši i druga prava i dužnosti od interesa za ostvarivanje ciljeva SDU-a i rada organa SDU-a, u skladu sa ovim statutom.

GLAVNI ODBOR SDU-a

Član 25.

Glavni odbor je najviši organ odlučivanja SDU-a u periodu između dva kongresa. Glavni odbor broji dvadeset i jednog člana u stalnom sastavu. Članove Glavnog odbora bira Kongres, s tim što jedan broj mjesta može ostati upražnjen i popunjen odlukom Glavnog odbora o kooptiranju članova Glavnog odbora, koje se vrši na prijedlog predsjednika Stranke.
Popunjavanje Glavnog odbora može se obaviti u više navrata. Do popune Glavnog odbora sa punim brojem članova u stalnom sastavu, Glavni odbor punovažno odlučuje sa trenutnim brojem članova, tako da se kvorum za rad utvrđuje na osnovu tog trenutnog broja članova.

Nadležnost Glavnog odbora

Član 26.

Stalni sastav Glavnog odbora:

1. Upravlja SDU-om;
2. Utvrđuje pravce i ciljeve političke aktivnosti između dva kongresa, prati njihovo ostvarivanje i za to odgovara Kongresu;
3. Predlaže Kongresu izmjene i dopune Programa i Statuta Stranke;
4. Predlaže Kongresu kandidata za predsjednika SDU-a;
5. Na prijedlog predsjednika SDU-a bira potpredsjednike Stranke i generalnog sekretara;
6. Na prijedlog predsjednika Stranke verifikuje sastav Predsjedništva;
7. Donosi odluku o učešću na izborima;
8. Usvaja Izborni program SDU-a;
9. Utvrđuje kandidate za narodne poslanike u Skupštini Republike Kosova i verifikuje izabrane poslanike;
10. Daje saglasnost za kandidate za poslanike u Skupštini opštine i verifikuje njihov izbor;
11. Donosi odluku o stupanju u izborne koalicije i saveze;
12. Donosi odluku o udruživanju Stranke u šire političke saveze u zemlji i inostranstvu i spajanju Stranke sa drugim političkim strankama;
13. Na prijedlog predsjednika Stranke, u periodu između dva kongresa, kooptira članove Glavnog odbora do punog broja članova stalnog sastava;
14. Može, posebnom odlukom, pojedina svoja ovlašćenja prenijeti na predsjednika SDU-a ili Predsjedništvo;
15. Na prijedlog predsjednika formira Odbor za pripremu Kongresa;
16. Donosi Poslovnik o svom radu;
17. Vrši i druge poslove koji su mu ovim statutom stavljeni u nadležnost;
18. Donosi odluku o prestanku rada Stranke.

Član 27.

Glavnim odborom predsjedava predsjednik SDU-a, a u slučaju njegove odsutnosti, jedan od potpredsjednika koga ovlasti predsjednik. Glavni odbor se sastaje po potrebi. Glavni odbor najmanje jedanput godišnje razmatra ostvarivanje Programa SDU-a. Glavni odbor saziva predsjednik SDU-a, samoinicijativno ili na prijedlog Predsjedništva. Glavni odbor se obavezno saziva i na prijedlog trećine članova Glavnog odbora.

PREDSJEDNIŠTVO

Član 28.

Predsjedništvo je operativno-politički organ Stranke. Broj članova Predsjedništva, na prijedlog predsjednika, utvrđuje Glavni odbor, i taj broj se može mijenjati u skladu sa razvojem i potrebama Stranke. Predsjedništvo Stranke, po pravilu, čine:

1. Predsjednik;
2. Potpredsjednici;
3. Generalni sekretar Stranke;
4. Predsjednica Foruma žena;
5. Predsjednik Foruma mladih;
6. Članovi Stranke koji imaju najviše funkcije u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti;
7. Drugi članovi izabrani na prijedlog predsjednika Stranke.

Predsjednik stranke vrši dopunu članova Predsjedništva Stranke do punog sastava Predsjedništva. Sjednicima Predsjedništva mogu prisustvovati i druga lica po pozivu.

Nadležnost Predsjedništva

Član 29.

Predsjedništvo:

1. Koordinira aktivnosti SDU-a u cilju ostvarivanja Programa i politike SDU-a i stavova i odluka Glavnog odbora;
2. Priprema sjednicu Glavnog odbora, izuzev kada je samoinicijativno sazove predsjednik SDU-a;
3. Sprovodi odluke Glavnog odbora;
4. Bira predsjednike i članove odbora, savjeta, komisija i drugih oblika organizovanja, kao i internacionalnog sekretara;
5. Donosi Poslovnik o svom radu;
6. Vrši i ostale poslove u skladu sa ovim statutom;
7. Verifikuje sastav inicijativnih odbora;
8. Daje saglasnost za osnivanje odbora SDU-a;
9. Donosi Pravilnik o organizaciji i radu regionalnih odbora;
10. Potvrđuje liste za odbornike;
11. Donosi odluke po hitnom postupku, u posebnim situacijama.

Član 30.

Predsjedništvo SDU-a može da zadrži od izvršenja i sprovođenja odluke organa SDU-a za koje ocjeni da su u suprotnosti sa Statutom i Programom Stranke. Predsjedništvo SDU-a može na prijedlog predsjednika SDU-a da raspusti regionalni odbor, kao i Forum žena, Forum mladih i svaki drugi oblik organizovanja unutar Stranke, ukoliko ocjeni da djeluju suprotno Statutu, Programu i politici SDU-a, i istovremeno formira privremeni koordinacioni organ ili oblik djelovanja sa svim ovlašćenjima raspuštenog organa ili oblika djelovanja. O ovoj odluci Predsjedništvo obavještava Glavni odbor. Izuzetno, ako to nalažu razlozi hitnosti, predsjednik SDU-a je ovlašćen da sam preduzme mjere iz prethodna dva stava. O ovoj odluci predsjednik obaveštava Glavni odbor.

Potpredsjednici

Član 31.

Potpredsjednike bira Glavni odbor, na prijedlog predsjednika Stranke. Potpredsjednici SDU-a vrše poslove koje im povjeri predsjednik SDU-a. Potpredsjednici mogu biti zaduženi za pojedine oblasti djelovanja ili za određene teritorijalne jedinice. Potpredsjednici su po funkciji članovi Glavnog odbora.

Generalni sekretar Stranke

Član 32.

Generalni sekretar Stranke brine o organizaciji rada, stručnom i operativnom izvršavanju poslova i zadataka Stranke. Generalni sekretar se posebno stara o organizacionom jačanju i osposobljavanju podružnica Stranke. Generalni sekretar Stranke rukovodi radom administracije Stranke. Potpisuje dokumenta u vezi sa radom administracije. Obavlja i druge poslove koje mu Glavni odbor Stranke daje u nadležnost. Generalnog sekretara Stranke bira Glavni odbor na period od 48 mjeseca. Za svoj rad odgovara Glavnom odboru Stranke.

Finansijski direktor Stranke

Član 33.

Finansijski direktor je osoba zadužena za kontakt između Kancelarije i Stranke u vezi sa finansijskim pitanjima. Finansijskog direktora bira Kongres na prijedlog Predsjednika Socijaldemokratske unije na mandat od 4 godine. Ovlašćeni finansijski direktor Stranke i Predsjednik su po zakonu odgovorni za tačnost svih informacija o finansijskom poslovanju Stranke koje se predaju Kancelariji.

Finansijski direktor Stranke:

1. Stara se o stanju materijalnih i finansijskih sredstava Stranke;
2. Daje mišljenje o prijedlogu finansijskog plana za narednu kalendarsku godinu koji je pripremio Predsjednik Stranke;
3. Koordinira izradu finansijskih planova organizacija Stranke;
4. Finansijski direktor odgovara za finansijsko poslovanje, podnošenje izvještaja i vođenje knjiga Stranke i ovlašćen je da kontaktira sa nadležnim organom.

Statutarna komisija

Član 34.

Statutarna komisija ima 3 članova koje bira i razrješava Kongres Stranke.

Nadležnost Statutarne komisije je:

1. Tumači Statut i druga opšta akta Stranke;
2. Priprema nacrt izmjene i dopune Statuta, po odluci Glavnog odbora Stranke;
3. Priprema nacrt izmjena i dopuna drugih opštih akata Stranke;
4. Odlučuje o usklađenosti odluka organa Stranke sa Statutom;
5. Rješava sukob nadležnosti organa u stranci, kada Statutom drugačije nije
određeno;
6. Rješava po žalbama protiv isključena iz članstva Stranke i odlučuje u drugom
stepenu disciplinskog postupka;
7. Podnosi izvještaj o radu Skupštini.

Izborni štab

Član 35.

Izborni štab vodi predizbornu kampanju i sprovodi izborni postupak. Sastav, zadatke, ovlašćenja, broj članova i šefa Izbornog štaba određuje Predsjedništvo Stranke.

FORUM MLADIH

Član 36.

Forum mladih SDU-a je dobrovoljna organizacija članova Stranke mlađih od 30 godina. Forum mladih bavi se svim pitanjima od interesa za mladu generaciju. Forum mladih bira predsjednika, Odbor i Predsjedništvo. Organizacija i djelovanje Foruma mladih uređuje se Pravilnikom o radu Foruma mladih, koji donosi Predsjedništvo Stranke.

FORUM ŽENA

Član 37.

Forum žena je dobrovoljna organizacija žena koju čine članice SDU-a. Forum žena bira predsjednicu Foruma, Odbor i Predsjedništvo. Forum žena bavi se položajem i pravima žena u društvu i ostvarivanjem prava žena u skladu sa evropskim standardima i konvencijama. Organizacija i djelovanje Foruma žena uređuje se Pravilnikom o radu Foruma žena, koji donosi Presjedništvo Stranke.

DRUGI ORGANI I TIJELA

Član 38.

Radi obezbjeđenja političkih, ali prije svega stručnih, analitičkih i drugih odgovarajućih pretpostavki za utvrđivanje i sprovođenje politike SDU-a u pojedinim oblastima, formiraju se savjeti i odbori SDU-a.

Savjeti i odbori SDU-a su:

1. Savjet za razvoj SDU-a;
2. Ekonomski savjet;
3. Odbor za sindikalna i socijalna pitanja;
4. Odbor za međunarodne odnose;
5. Odbor za evropske integracije;
6. Odbor za radnička i sindikalna pitanja;
7. Odbor za nauku;
8. Odbor za kulturu;
9. Odbor za obrazovanje;
10. Odbor za zdravstvo;
11. Odbor za poljoprivredu;
12. Odbor za pitanja penzionera;
13. Odbor za pitanja nacionalnih manjina i etničkih grupa;
14. Odbor za pravna pitanja;
15. Odbor za bezbjednost;
16. Odbor za sport;
17. Odbor za zaštitu životne sredine;
18. Savjet za razvoj malih i srednjih preduzeća;
19. Savjet za pitanja osoba sa invaliditetom;
20. Savjet za ljudska prava i borbu protiv diskriminacije.

Savjeti i odbori SDU-a daju prijedloge, inicijative i mišljenja i učestvuju u pripremanju odluka Predsjedništva i Glavnog odbora. Predsjedništvo može posebnom odlukom formirati i druge savjete, odbore, komisije, kao i druge oblike organizovanja.

LOKALNA ORGANIZACIJA I ORGANI SDU-A U INOSTRANSTVU

Član 39.

1. Lokalna organizacija;
2. Ogranci SDU-a u inostranstvu.

Lokalna organizacija

Član 39A

Socijaldemokratska unija na lokalnom, opštinskom i centralnom nivou svoju politiku sprovodi kroz:

1. Mjesne ogranke (podružnice);
2. Opštinske ogranke.

Organi lokalne organizacije promovišu program stranke na kome djeluju,organizuju i pridobijaju nove članove.

Pitanja organizacije i djelovanja lokalnih organizacija uređuje se Pravilnikom o lokalnoj organizaciji Socijaldemokratske unije, koji donosi Glavni odbor na prijedlog predsjednika stranke.

Mjesni ogranak:

Mjesni ogranak se formira radi sprovođenja politika stranke na teritoriji mjesnog ogranka.

Organi mjesnog ogranka su:

1. Mjesni odbor;
2. Predsjednik mjesnog odbora.

Nadležnosti mjesnog ogranka su:

1. Vrši prijem članova;
2. Predlaže opštinskom ogranku kandidate za lokalne odbornike i organe lokalne samouprave.

Opštinski ogranak:

Opštinski ogranak se formira radi vođenja politike stranke na teritoriji opštine.

Organi opštinskog organa su:

1. Opštinski odbor;
2. Predsjednik opštinskog odbora.

Opštinski odbor (opštinskog ogranka)

Opštinski odbor je organak opštinskog ogranka i formira se na teritoriji opštine.

Opštinski odbor čine:

1. Članovi Glavnog odbora sa teritorije opštine;
2. Opštinski odbornici i najviše funkcije u izvršnoj lokalnoj samoupravi, sa teritorije opštine;
3. Predsjednici mjesnih odbora;
4. Potpredsjednik partije sa teritorije opštine.

Predsjednik opštinskog odbora predsjedava opštinskim odborom i opštinskim ogrankom.
Po funkciji predsjednik opštinskog odbora i ogranka je potpredsjednik stranke sa teritorije opštine.

Nadležnosti opštinskog ogranka su:

1. Vodi politiku stranke na teritoriji opštine;
2. Sprovodi odluke stranke na svojoj teritoriji;
3. Odlučuje o formiranju i raspuštanju mjesnih odbora;
4. Predlaže listu kandidata sa svoje teritorije za poslanike na centralne izbore;
5. Utvrđuje listu kandidata za odbornike na lokalnim izborima;
6. Odbija prijem članova;
7. Odlučuje u prvom stepenu disciplinskog postupka;
8. Odlučuje o drugim pitanjima od značaja za funkcionisanje lokalne samouprave.

Predsjedništvo daje saglasnost za osnivanje ogranaka (opštinskih i ogranaka u inostranstvo).

Predsjedništvo može na prijedlog Predsjednika Socijaldemokratske unije da raspusti opštinske ogranke i ogranke u inostranstvo ukoliko ocjeni da djeluju suprotno Statutu, Programu i politici SDU-a, i istovremeno formira privremeni koordinacioni organ ili oblik djelovanja sa svim ovlašćenjima raspuštenog organa ili oblika djelovanja.

Sastanku opštinskog ogranka prisutvuje Predsjednik Socijaldemokratske unije.

Ostale nadležnosti kao i druga pitanja vezana za rad ovih organa uređuju se Pravilnikom o lokalnoj organizaciji Socijaldemokratske unije kojeg usvaja Glavni odbor.

Ogranci SDU-a u inostranstvu

Član 39B

U inostranstvu se mogu organizovati ogranci SDU-a kao posebni oblici djelovanja koje čine naši građani u dijaspori – članovi SDU-a. Način i oblike organizovanja ogranaka u inostranstvu propisuje Predsjedništvo Stranke.

V DIO FINANSIRANJE

Član 40.

Stranka ne prikuplja nijednu vrstu doprinosa (uplate) osim:

a) Uplata od pojedinca ne više od 2.000 € (dvije hiljade evra);
b) Pravna lica ne više od 10.000 € (deset hiljade evra);
c) Članarina ili doprinosi od članova partije, koje kao izvor prihoda Stranke, utvrđuje
Glavni odbor svojom odlukom;
d) Finansiranja i druge potrebe iz budžeta Kosova.

Član 41.

Stranka po prihvatanju priloga od strane pojedinca dužna je da objavi:

a) Puno ime i prezime osobe;
b) Tačnu adresu stanovanja;
c) Matični broj (broj pasoša ili vozačke dozvole).

Član 42.

Stranka ne smije da prihvati posredan prilog koji pojedinac daje u vidu novca, imovine ili usluga u ime trećeg lica.

Član 43.

Stranka ne smije da se bavi nikakvom komercijalnom ili profitnom djelatnošću osim od prodaje materijala, kao što su publikacije koje nose amblem stranke, čija ukupna vrijednost ne prelazi više od 2.000 € (dvije hiljade evra) godišnje.

Član 44.

Imovina i prihodi Stranke moraju da budu korišćeni jedino za potporu neprofitabilnih političkih ciljeva i ne smiju da budu korišćeni u cilju direktnog ili indirektnog pribavljanja koristi za bilo kog zvaničnika, člana, donatora Stranke ili pripadnika društvene zajednice. Ovaj član isključuje isplatu razumne naknade pojedinaca za rad koji su obavili za Stranku, što mora da bude prikazano u zvaničnom finansijskom izvještaju.

Član 45.

Bilo koja novčana isplata od strane Stranke u korist primaoca mora da bude izvršena u skladu sa Pravilnikom o pranju novca. Ako Stranka primi prilog koji nije dozvoljen po propisima, mora da vrati prilog davaocu u roku od četrnaest (14) dana od saznanja nedozvoljenog priloga. Ako Stranka ne može da vrati nedozvoljeni prilog u tom roku, predsjednik Stranke mora odmah da doznači prilog u Konsolidovani budžet Kosova u skladu sa postupcima koje će ustanoviti Kancelarija u konsultaciji sa Vladom.

Javno finansiranje Stranke

Član 46.

Stranka se može direktno finansirati na osnovu zakona ili kriterija koje utvrdi Skupština Kosova. Ako Stranka ne izabere svog Predsjednika i najviši izvršni organ u skladu sa Pravilom o registraciji i radu političkih partija ne polaže pravo na javno finansiranje dok ne ispuni sve zahtjeve iz ovog pravila.

Godišnji finansijski izvještaj

Član 47.

Stranka podnosi Kancelariji svake godine za period od 1. januara do 31. decembra, a najkasnije do 1. marta naredne godine svoj godišnji finansijski izvještaj u obliku koji propisuje Kancelarija u skladu sa Pravilom o registraciji i radu političkih partija. Skupština Stranke, kao najvišti organ ima najveću odgovornost za finansijska pitanja u stranci a Skupštini se podnose svi periodični i godišnji finansijski izvještaji. Između dvije Skupštine, izvještaje o finsnsijskom poslovanju Stranke odobrava i usvaja Glavni odbor Stranke.

Finansijska evidencija

Član 48.

Stranka je dužna da vodi svoju tačnu finansijsku evidenciju po zakonu i održava je na period od sedam godina.

Kontrola finansijskih izvještaja

Član 49.

Kancelarija može da izvrši kontrolu svih finansijskih izvještaja stranke u skladu sa propisima koji se primenjuju na Kosovu. Stranka je obavezna da sarađuje sa revizorom Kancelarije i njima pruža potpuni i nesmetani pristup svim finansijskim dokumentima Stranke bez ikakvog ograničenja. Stranka je dužna da organizuje i razvije mehanizme za unutrašnju finansijsku reviziju, sa ciljem borbe protiv korupcijskih praksi i da uspostavi jačanje finansijskog upravljanja i transparentnost. Kancelarija prikazuje preliminarni i završni izvještaj revizije godišnjeg finansiranja stranke u skladu sa Pravilom o registraciji i radu političkih partija.

Pristup dokumentaciji političkih partija

Član 50.

Kancelarija ustanovljava i vodi dokumentacioni dosije političkih partija a pristup toj dokumentaciji mogu izvršiti ovlašćeni predstavnici Stranke, za njene potrebe, u skladu sa pravilima koja su utvrđena Zakonom o uvidu u službena dokumenta.

Članarina

Član 51.

Visinu članarine određuje Predsjedništvo (u skladu sa pravilom 012013 – Registracija i rad politickih partija (član 17.3 )). Raspodjela prihoda od članarine i drugih izvora iz kojih Stranka pribavlja finansijsko-materijalna sredstva u skladu sa zakonom, kao i druga pitanja vezana za članarinu, bliže se određuju Pravilnikom o članarini.

Finansijski nadzor

Član 52.

Za finasijski nadzor i kontrolu u Stranci se formira Odbor za nadzor finansija sastavljen od tročlane komisije koju predlaže predsjednik a bira Predsjedništvo. U toj komisiji po službenoj dužnosti je i Direktor finansija Stranke.

VI DIO OPŠTI AKTI STRANKE

Član 53.

Opšti akti Stranke su:

1. Statut;
2. Poslovnik o radu Kongresa;
3. Poslovnik o radu Glavnog odbora;
4. Poslovnik o radu Predsjedništva;
5. Pravilnik o članarini;
6. Pravilnik o radu Foruma mladih;
7. Pravilnik o radu Foruma žena;
8. Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti;
9. Drugi opšti akti.

Poslovnik donosi onaj organ čiji se rad tim poslovnikom reguliše.

Spajanje sa drugom partijom

Član 54.

Skupština Stranke može donijeti odluku o spajanju sa drugom partijom. Odluku o spajanju sa drugom partijom donosi većina članova Glavnog odbora Stranke.

Izborne koalicije

Član 55.

Stranka može ulaziti u izborne koalicije na svim nivoima ukoliko je to u interesu Stranke ili njenih članova. Odluku o ulasku i izlasku iz koalicije donosi Glavni odbor Stranke većinom glasova.

VII DIO PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Izmjene i dopune Statuta

Član 56.

Inicjativu za izmjenu i dopunu Statuta i Programa može pokrenuti bilo koji član ili organ Stranke. Prijedlog izmjena i dopuna Statuta i Programa razmatra Statutarna komisija koja ga kao prednacrt upućuje na javnu raspravu svim organima u stranci koja traje najmanje 15 dana. Nakon rasprave u organima Stranke Statutarna komisija sačinjava nacrt koji dostavlja Glavnom odboru na razmatranje. Nakon razamtranja, Glavni odbor utvrđuje prijedlog izmjena i dopuna koji upućuje na usvajanje Kongresu Stranke. Kongres usvaja izmjene i dopune Statuta i Programa partije javnim glasanjem većine prisutnih delegata.

Izuzetno, Glavni odbor može vršiti izmjene i dopune Statuta na prijedlog Predsjednika, Predsjedništva ili Statutarne komisije. Pravno-tehničku redakciju Statuta obavlja Statutarna komisija.

Prestanak rada Stranke

Član 57.

Odluku o prestanku rada Stranke donosi organ utvrđen Statutom Stranke, tj. Glavni odbor SDU-a. U slučaju prestanka rada SDU-a imovina stranke pripašće humanitarnim organizacijama.

Prizren, 03. 02. 2024.